Ko reskira, taj i profitira, zar ne? Pa ipak, mnogi brendovi širom sveta drže se svog, jednom ustanovljenog, imidža i plaše se promene, nesigurni u ono što im rebrendiranje može doneti.
Vešto dizajniran korporativni identitet jedan je od najvažnijih činilaca uspešnog poslovanja. To je činjenica. Međutim, jednom uspostavljen imidž brenda, koji podrazumeva izgled logoa, vizit karti, odabir korporativnih boja, dizajniranje reklamnog materijala i pratećih elemenata, kao i sveukupnu sliku koju brend ima u javnosti, ne znači da taj izgled ne sme nikada da se promeni. Naprotiv.
Strategija brendiranja obuhvata i povremeno rebrendiranje. Ne mora da bude reč o kompletnom vizeulnom zaokretu, dovoljno je i povremeno osvežiti izgled logotipa novom kombinacijom boja.
Potpuni preokret je takođe opravdan ukoliko je, recimo, jedna kompanija u potpunosti promenila svoj način poslovanja, pa umesto da su ciljna grupa mladi i urbani ljudi, počne da dizajnira proizvode sa prefinjenu publiku iz bogatijih slojeva društva. Tako je, na primer, kompanija Barberi (eng. Burberry), koja je nekada imala čak i negativnu tržišnu konotaciju, prerasla u proizvođača čiju garderobu nose holivudske zvezde. Morao je Barberi na neki način da privuče pažnju i dokaže se pred novom publikom. Kako? Rebrendiranjem.
Zbog čega je rebrendiranje važno?
Rebrendiranje je važno zbog toga što bi uvek trebalo ići u korak sa promenama i prilagoditi se trendovima na tržištu. Zamislite, recimo, kompaniju koja posluje od 1898. godine i koja 120 godina kasnije ima identičan logo i vizeulni identitet koji je imala krajem 19. veka. Upravo to se nije dogodilo kompaniji Pepsi, koja posluje duže od jednog veka, ali do sada je više puta uspešno redefinisala izgled svog logotipa.
Vlasnici kompanija često su uljuljkani u kakav-takav uspeh i nisu svesni da, kada bi napravili makar mali iskorak, koji može da se ogleda u jednostavnom redizajnu logoa, mogli bi da postanu još uspešniji, prepoznatljiviji i još više poštovani od strane kupaca, klijenata ili korisnika njihovih usluga.
Slažete li se da ponovno brendiranje može da bude mudra poslovna odluka?
Predstavljamo vam ovom prilikom i nekoliko primera uspešnih svetskih kampanja rebrendiranja poznatih kompanija, predstavljenih kroz redizajn logoa i korporativnog identiteta, koje su na globalnom nivou ostvarile zapažen uspeh i dokazale moć strategijski ukomponovanog rebrendinga u osvajanju novih publika i jačanju pozicije na tržištu.
Top 20 uspešnih svetskih kampanja rebrendiranja
Svako želi da njegov brend bude različit od drugih, da bude upečatljiv i prepoznatljiv. I to je činjenica. Primetan je stoga trend među velikim svetskim brendovima da se za rebrendiranje koriste nesvakidašnja grafička rešenja i potpuno unikatna tipografiju.
Pepsi
Uber
Burberry
Apple
Channel 4, Velika Britanija
LCMB, Lorein Resourcing, Vedanta Hedging
UPS – novi izgled
Penguin Random House
Care International – novi izgled
Olive Garden
Television Academy
Netflix
AirBnB
Firma AirBnB, recimo, odlučila je da osveži izgled svog brenda izborom novog fonta koji će biti korišćen za sve promotivne materijale. Nisu, međutim, želeli nešto što već postoji, već je font pod nazivom Cereal kreiran namenski za AirBnB kako bi istakao jedinstveni stil ovog brenda.
Izvor slika: Eye on design
BOOK by Cadillac
Izvor slika: Rebrand
Časopis Nacionalna geografija
Novi font kreiran je nedavno i za časopis Nacionalna geografija. Zapravo, dva nova fonta – Earle i Marden. Font Earle dobio je ime po Silviji Erl (Silvia Earle), okeanografu i istraživaču u organizaciji Nacionalna geografija, dok je Marden nazvan po fotografu i avanturisti Luisu Mardenu. Redizajn je prvi put predstavljen u ovogodišnjem majskom izdanju časopisa, od kada i počinje upotreba novih fontova.
Izvor slika: Creative Review
PNG Air (Papua New Guinea Air)
Izvor slika: Rebrand
Evernote
Izvor slika: Medijum
Jägermeister
Proizvođač likera Jägermeister potražio je inspiraciju u nemačkom nasleđu same kompanije, te je novoosmišljeni font Meister zasnovao na tipografiji Bauhausa i predstavio na taj način rešenje za prvi veliki redizajn u istoriji ovog poznatog brenda.
Ogilvy
Izvor slika: Brand new
Mozilla Firefox
S druge strane, specifičan pristup rebrendiranju nedavno je pokazala i kompanija Mozila za svoj brend Firefox. Iako redizajn još nije finaliziran i tek će biti zvanično objavljen, u Mozili su odlučili da kompletan proces rebrendiranja bude transparentan i dostupan za javnu onlajn raspravu. Predstavili su dva različita sistema za evoluciju brenda Firefox, ističući izgled glavnog logoa za kojim slede logotipi svih drugih platformi u sklopu ovog pretraživača. Idejna rešenja nisu dostupna za glasanje, ali svi koji žele mogu da daju svoje komentare, ideje, pohvale, kritike ili svoje viđenje budućeg izgleda.
Izvor slika: Mozilla
Pogledajte i druge tekstove značajne za brendiranje i logo dizajn: