Filmski plakat je prošao dugačak put kroz istoriju – od jedinog načina promovisanja filmova krajem 19. veka, preko jedne od omiljenih formi dizajnera i umetnika kojom mogu da izraze svoju kreativnost, do efikasnog marketinškog sredstva za privlačenje publike.
Plakat za film ima jedan zadatak – da u jednom kadru prikaže suštinu celog filma.
Pri tome, treba da ispuni i nekoliko uslova:
- da su tekst i slike vešto ukomponovani;
- da su boje pažljivo odabrane i dobro uklopljene;
- da celokupan dizajn bude što kreativniji, inspirativniji i intrigantniji;
- da privuče pažnju što većeg broja gledaoca.
Tako smo, u proteklih 150 godina, viđali plakate u stilu Tuluz-Lotrekovih najava za pozorišne predstave, kao i one u vidu ilustrovanih prikaza glavnih glumaca i istaknutih scena, zatim postere koji su nastajali u stilu ruske avangarde, minimalizma, konceptualne umetnosti, pop-art pravca, crno-bele fotografije, ali i one sa prenaglašeno retuširanim fotografijama holivudskih zvezda.
Filmski plakati su na neki način i umetnost za sebe, a pojedini su čak i stekli istaknut status među najskuplje prodatim umetničkim delima na aukcijama širom sveta. Rekord trenutno drži plakat za film Metropolis. Jedan od ukupno četiri preostala plakata za taj kultni film Frica Langa iz 1927, prodat je 2005. godine za 690.000 dolara. Veliku popularnost stekli su i posteri koje su dizajnirala braća Stenberg. Njihov plakat za film Oklopnjača Potemkin Sergeja Ejzenštajna iz 1925. godine prodat je 2012. godine za 96.000 dolara, dok je plakat za film Dzige Vertova Čovek sa filmskom kamerom iz 1925. godine prodat za 128.000 dolara.
Predstavljamo vam ovom prilikom neke od najzanimljivijih (i najskupljih) filmskih plakata u svetskoj istoriji. Možda vas inspirišu da osmislite neku svoju verziju dizajna za svoj omiljeni film.