April 1919. godine, Vajmar, Nemačka. Tridesetšestogodišnji arhitekta Valter Gropijus upravo prolazi kroz najteži period u svom životu. Otkrio je dugogošnju aferu svoje supruge Alme Maler (ranije udate za kompozitora Gustava Malera čije je prezime zadržala) sa austrijskim piscem Francom Verfelom. Razočaran i izneveren, Gropijus je pokrenuo proces razvoda braka. Ipak, nije dozvolio da ga to dotuče i odvrati od već zamišljene ideje. I zahvalni smo što nije, jer bila je to jedna od onih ideja koje menjaju svet.
Istog tog aprila 1919. godine Valter Gropijus osnovao je školu Bauhaus u Vajmaru, sa ciljem da likovne i primenjene umetnosti poveže sa arhitekturom i dizajnom, smatrajući da su umetnici, dizajneri, skulptori i slikari zapravo zanatlije.
Gropijus je imao jasnu viziju i trebalo mu je svega nekoliko dana da napiše manifesto Bauhausa i osmisli program i koncept studija. Ali nije, naravno, mislio da će sve to postići sam.
Za predavače je pozvao neke od najeminentnijih umetnika tog vremena, sve oni koji su već postali majstori svog zanata. Tako su od samog početka u Bauhausu radionice vodili Vasilij Kandinski, Laslo Moholji-Nađ, Oskar Šlemer, Paul Kle, Marijana Brant, a zatim i Marsel Brojer, Georg Muhe, Jozef i Ani Albers, Gunta Stolzl, Johanes Iten, El Lisicki, Ludvig Mies van der Rohe i mnogi drugi.
Studenti su imali priliku da uče i usavršavaju se u industrijskom dizajnu, arhitekturi, grafičkom dizajnu, izvođačkim umetnostima, scenskom dizajnu, kao i u različitim tehnikama izrade rukotvorina.
A manifesto Bauhausa? Odštampan je na četiri stranice, zajedno sa programom škole, a evo i nekih od osnovnih principa koje je propagirao.
- Funkcionalnost diktira formu
- Pametna upotreba resursa, posebno prostora, materijala i novca
- Konstantan progres i stalno uvođenje novih tehnika, novih materijala, novih načina razmišljanja
- Čista forma i jednostavan dizajn
- Manje je više
Jedan od centralnih koncepata u ovoj školi odnosio se na povezivanje različitih veština, tehnika i znanja sa ciljem stvaranja takozvanog totalnog umetničkog dela (nem. Gesamtkunstwerk).
Celokupnu ideju Bauhausa najbolje oslikava Bauhaus pečat koji na jednostavan način oslikava suštinu – minimalistički pristup, upotrebu osnovnih geometrijskih oblika, izostanak preteranog ukrašavanja, prečišćenu formu i vizuelno prijemčivu estetiku.
Da li je nasleđe Bauhausa vidljivo i danas. I te kako jeste!
Osim toga što je bio škola, Bauhaus je prerastao u jedan od najuticajnijih umetničkih pokreta 20. veka. U velikoj meri je, između ostalog, uticao i na razvoj grafičkog (i veb) dizajna, razvoj teorije o bojama i njene primene u dizajnu, pa i razvoj tipografije.
Škola Bauahus je bila otvorena ukupno 14 godina. Nakon pet godina u Vajmaru, preselili su se u Desau, jer je tamo postojao pogodan prostor za izgradnju školskog kompleksa. Kasnije se sele u Berlin, ali već 1933. godine škola biva zatvorena od strane nacional-socijalističkog režima, okarakterisana kao „degenerativna umetnost”.
Uprkos tome, duh i stil Bauhausa nastavili su da inspirišu brojne umetnike i dizajnere širom sveta.
Godina 2019. u znaku je obeležavanja 100 godina od početka rada škole Bauhaus. To je posebno istaknuto u Nemačkoj, ali uticaj Bauhausa je toliko značajan u celom svetu da se stogodišnjica proslavlja globalno. Organizovane su stoga brojne izložbe i u SAD, gde je veći deo profesora i studenata Bauhausa živeo nakon zatvaranja škole 1933. godine, kao i u Izraelu, budući da je Bauhaus imao ogroman uticaj na tamošnju arhitekturu.
Kreiran je vebsajt Bauhaus 100 koji je u potpunosti posvećen stogodišnjici i na kome se detaljno možete informisati o programu u sklopu godišnjice, pročitati članke iz onlajn magazina o tome šta Bauhaus znači danas, saznati šta o ovom stilu misle neki od najpoznatijih ljudi iz kreativne industrije u projektu Povratak u budućnost i još mnogo toga.
Deo programa obeležavanja 100 godina od otvaranja škole Bauhaus obuhvata:
- seriju performansa i manifestacija pod nazivom MIND PALACES, koja je organizovana u sklopu master studija na Bauhaus univerzitetu u Vajmaru, sa idejom da se istraže savremeni konflikti i paradoksi u društvu i aktiviraju vrednosti ugrađene u koncept Bauhausa
- vođeni obilazak zgrada u nemačkom gradu Desau koje su izgrađene u vreme (i u duhu) Bauhausa i od kojih svaka predstavlja prototip za sebe
- projekat Studio 100 koji će u toku 100 dana predstaviti radove 100 umetnika, glumaca, muzičara i dizajnera
- izložbu konceptualne i savremene umetnosti u Berlinu nazvanu CENTURY.idee bauhaus na kojoj će 100 umetnika iz celog sveta da predstavi svoje viđenje Bauhausa
- nekoliko izložbi u organizaciji Bauhaus muzeja u Vajmaru, koji u aprilu 2019. ponovo otvara svoja vrata posetiocima, nakon duže pauze zbog renoviranja
Zanimljivo je i da su brojni grafički dizajneri širom sveta osmislili izgled logoa poznatih svetskih brendova u stilu Bauhausa, a portal 99designs ih je nedavno objedinio na jednom mestu.
Mi vam ovom prilikom predstavljamo neke od tih logoa, kao i seriju dokumentarnih filmova snimljenu povodom 100 godina Bauhausa i zanimljive isečke iz programa obeležavanja stogodišnjice.
Uživajte!
Dizajn logoa poznatih brendova u stilu Bauhausa
Izvor slika: 99designs
Serija dokumentarnih filmova u produkciji Deutsche Welle
100 godina Bauhausa – Kod
100 godina Bauhausa – Efekat
100 godina Bauhausa – Utopija
Zgrade u stilu Bauhausa u gradu Desau
Izvor slika: Bauhaus 100
Plakati za promociju projekta Studio 100
Izvor slika: Studio 100
Povratak u budućnost: Koliki je značaj Bauhausa danas?
Izvor: Bauhaus 100