Milenijal roze je boja koju Gardijan opisuje kao „nijansu nara sa kajsijastim lososom". Kako je ta boja dostigla ogromnu popularnost i zašto se odjednom nalazi svuda oko nas? Glavni krivac za ovo bi mogao da bude Panton. Kompanija, koja od 2000. godine imenuje boju godine, odlučila je da boja koja će obeležiti 2016. bude „ružičasti kvarc” (eng. Rose Quartz).
Da li ih je inspirisao Ajfon koji je izašao krajem 2015. godine u „ružičasto zlatnoj” (eng. Rose Gold) nijansi ili ne, ostaće tajna.
Pa ipak, sigurno su dosta ove dve kompanije doprinele tome da nežne roze nijanse primetimo svuda oko sebe.
Razne primese roze boje, neke tamnije, neke svetlije, i posebno zato što su se našle na Ajfonu i Instagram profilima širom sveta, dobiše razne nadimke: Tamblr roze, Skandi roze i, najpopularniji, milenijal roze.
Ipak, nema dogovora oko toga koja je to tačno nijansa. Na momente je to skoro prozirna roze, negde drugde je to skoro nijansa kajsije. Bilo kako bilo, roze boje su zavladale svetom dizajna, od nameštaja do filmskih postera. Gledamo svet kroz ružičaste naočare – doslovce.
Roze na filmu
Ves Anderson, Sofija Kopola, Spajk Džouns, samo su neki od reditelja koji posebnu pažnju poklanjaju detaljima i koji vole pastelne boje, a među njima i roze. Roze perike Skarlet Johanson („Izgubljeni u prevodu”) i Natali Portman („Bliskost”) su već postale ikonične u svetu filma.
Roze je našla svoj put i do filmskih postera.
Naravno, roze se nije prišunjala na postere tek poslednjih godina. Pogledajte samo postere filmova ikone Odri Hepbern. Gotovo svaki ima po neki roze detalj.
Roze u izdavaštvu
Ni omoti knjiga nisu ostali imuni na roze nijanse.
Roze u muzici
Omoti albuma su takođe poželeli dobrodošlicu roze boji, a čini se da je najveći broj albuma baš 2016. godine bio – roze.
Roze u arhitekturi
Roze, naravno, nije nova boja. Smele arhitekte su je koristile na svojim zdanjima i ostavljale posmatrače bez daha. Ljubitelji roze boje tek poslednjih godina otkrivaju ova arhitektonska čudesa koja ponovo dospevaju u žižu javnosti.
Roze zid prodavnice Pol Smit u Los Anđelesu postavljen je još 2005, iako je tek poslednjih godina postao popularan na Instagram fotografijama.
Ne nazire se kraj vladavini ružičastih tonova. Čak je i čokolada roze! Rubi čokolada je četvrta vrsta čokolade, pored crne, bele i mlečne. Ružičasta boja je dobijena kroz prirodnu preradu, bez dodavanja veštačkih boja.
Ove tople nijanse će još neko vreme biti aktuelne, naročito jer je Panton odabrao za 2019. boju „živi koral” (eng. Living Coral).