Nije tajna da je ažuriran web sajt sa dobrim performansama ključan za svako poslovanje koje nastoji da ostvari uspeh na internetu. Problem je što ove digitalne platforme zahtevaju određeni vid održavanja da bi se optimalne performanse nastavile, a u nekim slučajevima, može vam zatrebati i čeklista za redizajn web sajta kako biste osvežili web sajt novitetima koji će osigurati dalje generisanje poseta, potencijalnih kupcaca i napredak poslovanja.
Pitate se zašto biste se mučili sa procesom redizajna web sajta? Pa, krenite od sebe i razmislite o svojim ličnim iskustvima. Da li sedite i čekate da se sajt učita ukoliko gledate u prazan ekran već duže od nekoliko sekundi? Da li pretražujete sajt čiji se dizajn očigledno nije promenio od dial-up ere interneta?
Poenta ažuriranog sajta, kako u smislu performansi, tako i dizajna, nije samo svež i privlačan izgled, nego i uspostavljane toplijeg odnosa između vaše publike i vašeg poslovanja. Posvećivanje poslovnoj strategiji redizajna web sajta može pomoći poboljšanju celokupnog korisničkog iskustva, povećanju broja potencijalnih kupaca i prodaja, unaprediti SEO i ceo vaš put modernog digitalnog marketinga.
Razumljivo je da ova vrsta zadatka može delovatii zastrašujuće. Zato će ovaj članak služiti kao čeklista za redizajn sajta koja će vam olakšati posao ukoliko procenite da je došlo vreme za redizajn vašeg web sajta.
Šta spada u redizajn web sajta
Uspešan redizajn web sajta počinje detaljnim planiranjem. Prilikom definisanja ciljeva za proces redizajna vašeg sajta, morate proceniti potrebe korisnika i poslovanja. Da li želite povećati prodaju na internetu? Da li želite da korisnici brže i lakše pronađu vaše usluge ili proizvode?
Olakšavajuća okolnost je što se ponekad prirodno podudaraju ciljevi korisnika i poslovanja. U tim slučajevima, proces redizajna će verovatno maksimizirati rezultate vašeg rada.
Međutim, prilikom definisanja ciljeva efikasnog procesa redizajna web sajta, treba da budete precizni i obratite pažnju na nekoliko aspekata vaše platforme čije poboljšavanje redizajn treba da obuhvati. Na primer, možete razmotriti na koji način ćete redizajnom postići sledeće:
- smanjiti stopu napuštanja vašeg sajta;
- povećati vreme koje ljudi provode na vašim stranicama;
- povećati broj posetilaca;
- povećati autoritet domena;
- generisati nove kupce;
- unaprediti poziciju na pretraživačima (SEO) i osvežiti relevantne ključne reči;
- povećati ukupnu prodaju generisanu putem web sajta;
- unaprediti korisničko iskustvo;
- prilagoditi prodajni levak za jednostavnije obavljanje kupovine.
Čeklista za redizajn web sajta
Svaka čeklista za redizajn web sajta prvenstveno će ukazati na važnost sprovođenja analize trenutnog stanja sajta, koja procenjuje vaš sadržaj, trenutno korisničko iskustvo i prisutne tehničke probleme. Svi pronađeni problemi trebaju biti prioritetizovani na osnovu toga kako utiču na vaše poslovne ciljeve i korisničko iskustvo. Kreiranjem liste prioriteta možete se usredsrediti na najvažnije i pobrinuti se da to bude rešeno pre nego što završite proces redizajna.
S tim na umu, pažljivo razmotrite sledeće u toku analize:
- izgled i dizajn vašeg sajta;
- strukturu navigacije i celokupnu organizaciju sajta;
- kvalitet, tačnost i pouzdanost vašeg trenutnog sadržaja;
- vreme učitavanja i ukupne performanse sajta;
- sigurnost sajta, hosting i SEO.
Ispitajte svoju publiku
Moraćete da uložite napor da bolje razumete svoje posetioce i njihove potrebe. To je osnovni odgovor na pitanje šta podrazumeva redizajn sajta, jer je osnovni cilj ovog poduhvata da ispunite njihove ciljeve i očekivanja.
Za sprovođenje neophodnog istraživanja možete izabrati nekoliko metoda, uključujući sledeće:
- sprovođenje intervjua;
- korišćenje anketa i upitnika;
- praćenje društvenih mreža;.
- analiza podataka i analitike.
Tek nakon što ste zaista razumeli potrebe vaših posetilaca, čeklista za redizajn web sajta koja će optimizovati korisničko iskustvo može da se nastavi.
Potražite inspiraciju
Moraćete i potražiti ideje za redizajn kako biste pokrenuli svoju kreativnost. Proučavajući druge web sajtove, možete bolje razumeti šta dobro funkcioniše u vašoj niši, a šta ne. Putem konkurentske analize takođe možete uočiti trenutne trendove i univerzalne najbolje prakse koje donose pozitivne rezultate u vašoj industriji. Važno je da se informišete i u vezi sa najčešćim problemima u veb dizajnu, kako biste ih tokom redizajna izbegli.
S tim u vezi, potrudite se da:
- istražite vašu industriju i sajtove konkurenata;
- pregledajte inspirativne galerije;
- informišite se o najnovijim trendovima u web dizajnu;
- uspostavite saradnju sa iskusnom agencijom za web dizajn radi stručnih saveta.
Kreirajte mapu sajta
Izrada mape sajta takođe predstavlja ključan korak u procesu redizajna. Skice i mape sajtova su od suštinskog značaja za planiranje izgleda i strukture vaše redizajnirane platforme; pomažu da se vaše stranice i sadržaj održe organizovanim i lako dostupnim.
Mape sajtova služe kao vizuelni prikazi organizacije i strukture vašeg sajta, odražavajući odnos između hijerarhije informacija i vaših stranica. Sa druge strane, skice su nešto manje verne reprezentacije rasporeda vaše platforme – prikazuju samo osnovni položaj elemenata stranice i osnovni odnos između ovih elemenata.
Izrada oba ova elementa pomaže za sledeće:
- osiguravanje jednostavne navigacije;
- planiranje celokupne hijerarhije i strukture sajta;
- identifikacija mogućih problema u vezi sa upotrebljivošću;
- unapređenje komunikacije sa zainteresovanim stranama i dizajn timovima.
Razvijte konzistentan dizajnerski jezik
Na ovaj način ćete moći da kreirate profesionalan i koherentan vizuelni identitet na vašem web sajtu. Dizajnerski jezik obično uključuje vaše slike, tipografiju i boje.
Konzistentnost se može postići uzimajući u obzir sledeće:
- definisanje tipografije i palete boja;
- kreiranje doslednog sistema mreže i rasporeda;
- kreiranje stilskog vodiča;
- korišćenje doslednih ikonica i slika.
Konzistentan dizajnerski jezik ne samo da čini da vaš web sajt izgleda profesionalno, već vam pomaže i da kreirate delotvorniji brend u očima vaših posetilaca.
Optimizujte svoj web sajt
Ovo bi trebalo da se podrazumeva. Vaš novi sajt treba da bude optimizovan za sve veličine ekrana i uređaje kako bi bio mobile-friendly i maksimizirao saobraćaj.
Da biste to postigli, morate se pobrinuti da su vaš sadržaj, te video zapisi i slike optimizovani za svaki uređaj. Takođe, trebalo bi i da testirate sajt na različitim pretraživačima.
Usredsredite se na mobile-first pristup u pogledu dizajna kako biste se pridržavali najnovijih trendova u dizajnu i SEO optimizaciji.
Testiranje sajta – ključna tačka čekliste za redizajn vašeg sajta
Sprovođenje neophodnih testiranja takođe je od suštinskog značaja za uspešan proces redizajna web sajta. Testiranje pomaže u identifikaciji ključnih problema u vezi sa upotrebljivošću i može vam pomoći da dobijete više povratnih informacija u vezi sa novim dizajnom.
Možete se odlučiti za testiranje putem:
- sprovođenja nekoliko sesija testiranja sa malim timom korisnika koji predstavljaju vašu ciljnu publiku;
- sakupljanja povratnih informacija od njih i posmatranja njihovih interakcija sa sajtom;
- analiziranja prikupljenih rezultata i identifikacije problema.
Nakon što sve ovo obavite, možete kreirati novu platformu koja će ispunjavati sve zahteve vaše ciljne publike.
Pobrinite se za migraciju sadržaja i redirekcije
Vaša čeklista za redizajn web sajta takođe treba da uključuje korak za usmeravanje posetilaca sa starog sajta na novi, i treba da imate plan za migraciju sadržaja. Ovo će biti izuzetno korisno vašim postojećim posetiocima i kupcima za pronalaženje informacija koje im trebaju, i još važnije, pomoći će vam da izbegnete famozni scenario u kojem svi postignuti rezultati propadaju nakon redizajna.
Uradite sledeće:
- mapirajte organizaciju i strukturu vašeg sajta;
- identifikujte sav bitan sadržaj i stranice sa starog sajta;
- kreirajte redirekcije za vaše stare stranice ka novima;
- ažurirajte eksterne i interne linkove prema novoj platformi;
- iskomunicirajte svoje planove sa svojim timovima i zainteresovanim stranama.
Pustite novi sajt i merite performanse
Ovo bi trebalo da bude poslednji korak vaše čekliste za redizajn sajta. Nakon što sajt postane dostupan javnosti, od suštinskog je značaja da pratite ukupne performanse sajta i da, po potrebi, vršite prilagođavanja u hodu. Obratite pažnju na posete, interakcije korisnika sa sajtom i stope konverzije.
Kako pratiti performanse nove platforme? Sledeći pristupi vam mogu pomoći:
- pratite posete i angažovanje;
- merite stope konverzije;
- postavite analitiku;
- sprovodite kontinuirana testiranja radi konstantnog poboljšavanja;
- sakupljajte povratne informacije korisnika.
Merenjem performansi možete kontinuirano težiti unapređenju korisničkog iskustva i ispraviti bilo kakve greške koje su možda prošle nezapaženo.
Bonus savet – izbegnite uobičajene greške
Da biste izbegli gorepomenutu noćnu moru propadanja postignutih rezultata nakon redizajna, trebate primeniti 301 redirekciju za svaki promenjeni URL. Takođe, treba da optimizujete naslove stranica, održavate ključne reči u sadržaju i optimizujete meta opise. Treba i da podnesete pretraživačima svoju novu mapu sajta.
Na kraju, nikako ne zaboravite da napravite rezervnu kopiju svog starog sajta. Ne zaboravite ni na SEO i važnost mobilnih uređaja. Ne zanemarujte povratne informacije korisnika i, još jednom napominjemo, sprovedite temeljno testiranje pre nego što pustite sajt.
Zaključak
Šta podrazumeva redizajn sajta – pa, pre svega, izazovan poduhvat. Međutim, prepuštanje vaših poslovnih ciljeva zastarelom sajtu je velika greška koja može imati ozbiljne negativne posledice, ne samo na online, nego i offline biznis. Zasigurno, redizajn celog sajta zahtevaće vreme i napor, ali ukoliko se obavi kako treba, isplatiće se i dugoročno i kratkoročno.
Svakako, uz istovremeno vođenje poslovanja ceo ovaj proces može biti suviše veliko opterećenje, te je zato partnerstvo sa iskusnom agencijom za web redizajn dobra ideja. Tako će stručnjaci sa iskustvom proceniti vašu platformu, istaći njene prednosti i slabosti, i zajedno s vama kreirati bolji sajt koji će vam pomoći da postignete svoje poslovne ciljeve, ispunjavajući pritom potrebe vaših posetilaca.