CSS - Cascading Style Sheets
CSS je skraćenica od "Cascading Style Sheets", a služi za definisanje stilova koji određuju izgled HTML elemenata (font, boje, pozadine, razmake...).
Ti stilovi se nadovezuju u "Style Sheets", externe fajlove sa .css extenzijom, ili jednostavno se pišu u zaglavlju HTML dokumenta ili čak inline, tj. na samim elementima.
Externi stilovi su i najbolji jer vam omogućuju uštedu vremena pri radu i pri redizajniranju Vašeg HTML dokumenta.
CSS su izmislili i specificirali ljudi iz W3C-a, a pojavili su se sa HTML-om 4.0 kao rešenje koje je proizašlo iz sve veće potrebe za odvajenjem sadržaja stranice od dizajna.
HTML je od početka zamišljen kao takav da se brine samo o sadržaju - znači trebao je samo da prikazuje paragrafe, tabele, heading-e, i sl. dok bi se za izgled brinuli browser-i.
Ali, kako su mnogi tvorci browser-a počeli dodavati dodatne HTML tagove (kao što su font tag i color atribut) originalnom HTML-u, mnogi developeri sve su više nailazili na poteškoće u izradi svojih stranica.
HTML i CSS standardi
Da ne bi došlo do totalne zbrke, World Wide Web Consortium (W3C) - neprofitabilna organizacija, koja je odgovorna za standardizaciju HTML-a, kao dodatak verziji 4.0 HTML napravila je STILOVE (styles).
Tada su i Netscape 4.0 i Internet Explorer 4.0 podržavali stilove.
Dolazak CSS-a mnogi smatraju prekretnicom u web dizajnu jer je omogućio developerima - programerima da kontrolišu stilove i izgled više HTML stranica odjednom. Tako da danas developer može definisati jedan stil za neki element i iskoristiti ga na onoliko stranica koliko želi.